کاروان زیارتی پیاده امام رضا علیه السلام یزد در یک نگاه :


اولين كاروان زيارتی پياده در مرداد ماه ۱۳۹۵ با ۵۰ عاشق و شيفته حضرت علی بن موسی الرضا(ع) گام در مسیر عشق و عاشقی نهاد . با توجه به اينكه سفر پياده برای اولين بار در شهرستان یزد صورت می گرفت و برای اكثريت مردم مبهم و نامفهوم بود به همين دليل اين كاروان حركت خود را از مرکز استان یزد ( مزار شهدای گمنام تکیه امیر چخماق) آغاز نمود و به دلایلی برای رسیدن به برنامه ها بعد از اجرای برنامه های فرهنگی در مرکز استان ، حرکت اصلی خود را از شهرستان طبس آغاز نمود و بعد از مدت ۱۵ روز به حرم رضوی رسید . از آن زمان تا كنون ، قرار بر این شد تا هر سال اين سفر به حول و قوه الهی صورت بگیرد.
با حركت كاروان برنامه های متنوع و حساب شده ای در كل سفر توسط واحد فرهنگی به مرحله اجرا در می آيد كه اين برنامه ها را می توان به دو دسته برنامه های عادی و برنامه های ويژه تقسیم کرد :

برنامه های عادی تقريبا در طول مدت سفر يكنواخت و به طور مستمر انجام می شود بدين صورت كه: يک ساعت قبل از اذان صبح با پخش مناجات حضرت امیر المومنین (ع)، کبوتران عاشق جهت اقامه نماز شب و مناجات با مبعود خويش بيدار شده و با نزديک شدن به سپيده صبح و اذان با خواندن نافله صبح، نماز صبح را به جماعت اقامه كرده و سپس همه با هم با قرائت زيارت عاشورای حسينی به تجديد ميثاق با سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) می پردازند و بعد از آن كاروان حركت پياده خود را آغاز نموده و با توجه به تاريک بودن هوا و باقی بودن فرصت تا طلوع خورشيد، كاروانيان درحالی كه عصای خود را به زمين زده و گام برمی دارند، مشغول اذكار مستحبی می شوند. در آستانه طلوع خورشيد زائرین با قرائت دعای عهد مهيای تجديد عهد با آقا و مولايشان حضرت بقيه الله الاعظم(عج) می گردند. سپس كاروان به حركت خود ادامه می دهد تا اینکه همزمان با فرا رسيدن اذان ظهر صف های جماعت را تشكيل داده و نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه می كنند. بعد از نماز به مدت ۳۰ دقيقه درباره احكام و مسائل شرعی مطالبی توسط روحانی تربیتی کاروان بیان شده و به سوالات زائرين پاسخ داده می شود. بعد از صرف ناهار و استراحتی كوتاه كاروان حركت می كند تا در آستانه غروب خورشيد شاهد صحنه های زيبایی از اخلاص و عبادت زائرين باشد؛ هر زائر در گوشه ای از بيابان چفيه خود را پهن كرده و مشغول خواندن نماز امام زمان(عج) می شود، و پس از آن آماده اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء می گردد. يکی از برنامه های هرشب كاروان سخنرانی درباره موضوعات پيشنهادی زائران از قبيل معرفت به اهل بيت(ع)، توبه ، مباحث علمی و عملی و … می باشد. زائرین در پايان سخنرانی، با مرثيه خوانی و نوحه سرایی مداحان اهل بيت(ع) به سينه زنی و عزاداری می پردازند كه اغلب تا نيمه های شب به طول می انجامد.

برنامه های ويژه سفر؛ با توجه به نام گذاری هرشب به نام يكی از چهارده معصوم(ع) مثل شب بقيع، كوچه های مدينه، شب مظلوميت حضرت علی(ع)، شب آتش زدن خيمه ها ، شب میقات و …؛ برنامه های خاص در آن شب انجام می شود كه گوشه هایی از مظلوميت اهل بيت(ع) را به نمايش می گذارد.

اهداف عمده از تشكيل و حركت كاروان پیاده، اجرای سنت ديرينه ائمه اطهار(ع) و اولياءالله، تقويت روحيه معنوی در جوانان، خودسازی و كسب معرفت و نهايتا اظهار عشق و علاقه به خاندان عصمت و طهارت(ع) می باشد كه الحمدالله با وجود سختی ها و مخالفت های بعضی از عوام، امروزه نه تنها در سطح شهر بلكه در سطح كشور مورد استقبال قرار گرفته و كاروانيان زيادی راه اندازی شده است.